Grįžti
  • Patarimai
  • 2025-02-04
  • 941 peržiūros

Geresnei psichologinei būsenai sausį – ramybės oazė namuose: kaip ją susikurti?

Sausio mėnesį dažną aplanko slogios emocijos, minima net liūdniausia metų diena („mėlynasis pirmadienis“). Pošventinis liūdesys nestebina, nes bent jau Lietuvoje sausį vyrauja atšiaurūs orai, saulė beveik nepasirodo, tad psichologinė būsena – itin aktualus ir svarbus klausimas. Ją pagerinti galima įvairiais būdais – užsiimant fizine veikla, sveikai maitinantis, leidžiant laiką su draugais ar įsitaisant namuose susikurtoje nusiraminti padedančioje ramybės oazėje. Kaip ją įsirengti ir į ką būtina atkreipti dėmesį?

Ramybės oazė ar nusiraminimo kampelis kiekvieno žmogaus namuose gali atrodyti labai skirtingai ir priklauso nuo asmeninių pomėgių. Juk vienam tai – vieta, kurioje galima ramiai megzti, kitam – erdvė sportavimui, jogai ar meditacijai, trečiam – minkštas guolis, kuriame malonu susisiausti į patalus ir atsiversti gerą knygą. Tokia nedaug įrengti kainuojanti namų dalis gali padėti išlaikyti ramybę ir pozityvią nuotaiką. Kad ir kokie skirtingi bebūtų pomėgiai, galima vadovautis universaliomis taisyklėmis.

Tinkama vieta namuose. Visų pirma, nesvarbu, kam bus pritaikytas geresnių emocijų suteikiantis ramybės kampelis namuose, būtina tinkamai išsirinkti jos vietą. Rekomenduojama surasti ramesnį namų kampą, kuriame mažiau judėjimo ir kuris yra toliau nuo televizoriaus bei kitų triukšmo šaltinių. Tiesa, jei nusiraminti padeda geras filmas, pastarąjį patarimą verčiau ignoruoti.

Įneškite jaukumo. Malonioje, tvarkingoje ir jaukioje vietoje atsipalaiduoti bus gerokai lengviau, tad patariama investuoti į jaukumo suteikiančias detales. Tai galėtų būti patogi sofa ar krėslas, minkštos ir švelnios antklodės bei pledai, įvairios pastelinių spalvų pagalvėlės, šalia esančios knygos, žurnalai ar mėgstami daiktai. Jaukumo namuose, ypač jei ant grindų daromi jogos ar meditavimo pratimai, gali suteikti ir kilimas. Svarbi net ir sienų spalva – labiau neutralūs ir pasteliniai atspalviai (smėlio, šviesiai mėlynos, žalios ar pilkos spalvos) žmones veikia raminančiai

Daugiau šviesos. Jei tik įmanoma, ramybės oazės įrengimui patariama rinktis vietą prie lango, kad būtų gaunama kuo daugiau natūralios šviesos. Nesant tokios galimybės, šią situaciją galima spręsti veidrodžių pagalba ar naudoti šiltos spalvos dirbtinį apšvietimą. Idealus variantas – reguliuojamo ryškumo lemputės, kurių ryškumą vakare galima sumažinti. Geros nuotaikos įnešti gali ir LED girliandos (nesvarbu, kad jau nebe Kalėdos) ar druskos lempa. Jei ramybės oazė skirta skaitymui ar kitam atidumo reikalaujančiam užsiėmimui, pavyzdžiui, mezgimui, patariama įsigyti papildomą šviesos šaltinį, kad būtų kuo mažiau varginamos akys.

Įkvėpkite gamtos. Buvimas gamtoje ar jos motyvai daug kam padeda nusiraminti ir pagerinti psichologinę būseną, tad kodėl jos elementų neįnešus į namus. Tai padės padaryti žalieji augalai, galbūt net nedidelis bonsai medelis. Taip pat – natūralios, šilumos jausmą suteikiančios medžiagos kaip akmuo ir medis, pavyzdžiui, akmens stalviršiai, mediniai staleliai ir lentynos. Esant galimybei, galima panaudoti ir vandens elementą – įsigyti mažą dekoratyvinį fontaną ar akvariumą.

Įdarbinkite visus savo jutimus. Ramybės oazei namuose sukurti svarbu ne tik tai, ką matome, bet ir girdime bei užuodžiame. Namų užpildymui mėgstamais kvapais galima naudoti aliejų difuzorius, smilkalus ar žvakes (apie tai, kad pastarąsias įmanoma pasigaminti ir patiems, daugiau skaitykite ČIA). Ramybei ir energijai palaikyti puikiai tiks levandos, pipirmėtės, eukalipto ir citrinos kvapai.

Garsinis fonas, priklausomai nuo kiekvieno pasirinkimo, gali būti pripildytas lėtos ar instrumentinės muzikos ar gamtos garsų. Garsiniam fonui palaikyti tikrai nereikia didžiulės ir brangiai kainuojančios technikos, pakaks ir mažo nešiojamo muzikos grotuvo.

Svarbios – ir nedidelės detalės. Ramybei namuose užtikrinti gali padėti ir mažos, asmeniškumo suteikiančios smulkmenos ir kūrybinės detalės. Meditacijos kampelį paįvairins mažas altorėlis su žvake, skaitymo zoną – stalelis knygoms, kūrybinę užuovėją – patogus stalas. Tačiau tuo pačiu reikėtų vengti ir persistengimo – namuose rekomenduojama išlaikyti minimalistinį stilių. Svarbiausia, kad ir kokia puiki ramybės oazė būtų sukurta, jai ir savo pomėgiams būtina skirti laiko kasdien, nesvarbu, jei tai tik vos 10-15 minučių.