Grįžti
  • Idėjų kambarys
  • 2025-02-10
  • 8 peržiūros

Namų centras – jaukus židinys: kaip pasirinkti ir kaip įsirengti bute

Sakoma, kad nuolat galima žiūrėti į bėgantį vandenį ir degančią ugnį, o geriausia, jei pastarąja galimybių džiaugtis yra ir jaukiuose, nuo šalčių apsaugančiuose namuose. Todėl populiarumo iki šiol nepraranda židiniai ir krosnelės, o dabar tokia šiluma įmanoma džiaugtis ir butuose. Specialistė pataria, kaip tinkamai pasirinkti šį natūralios ugnies šaltinį, ir pasakoja apie vis dažniau butuose įrengiamų biožidinių privalumus.

Nuo 1996 metų veiklą vykdančio šeimos verslo „Antakmenė“ vadovo padėjėja Martyna Mickienė pastebi, kad įsirengti natūralios liepsnos šaltinį namuose labiausiai motyvuoja noras suteikti jiems daugiau jaukumo ir apsirūpinti papildoma šiluma. Židinys ir krosnelė gali tarnauti ir kaip puikus namų dizaino elementas ar net kaip pagrindinis jų akcentas.

„Nuosavuose namuose, kuriuose yra kaminas, dažniausiai įrengiamos malkomis kūrenamos židinio kapsulės ir krosnelės, o sodybose ir vasarnamiuose populiariausios – koklinės ir muilo akmens apdailą turinčios krosnelės su įrengta orkaite arba viryklės plokšte. Naudojantis pastarosiomis galima pasišildyti maistą ar vandens net ir dingus elektros energijos tiekimui. Dėl ilgaamžiškumo rekomenduojama įsirengti ketaus krosneles ir židinio kapsules su degimo reguliavimu“, – pataria M. Mickienė.

Pasirinkimas, ar gyvenamajame name įsirengti židinį, židinio kapsulę ar krosnelę, gali priklausyti ir nuo stiliaus. Pavyzdžiui, gali būti įrengiamos dvipusio, kampinio, lenkto, prizminio ir tiesaus stiklo židinio kapsulės. Krosnelės pagal stilių skirstomos į modernias, klasikines, vintažines ir tradicines, gali būti pakabinamos, ant kojelės, su malkine, koklinės ir su orkaite ar viryklės plokšte.

Gyva liepsna – ir bute be kamino

„Antakmenė“ buvo viena pirmųjų Lietuvoje, pradėjusių prekiauti židinių kapsulėmis ir krosnelėmis, todėl per ilgus veiklos metus jos specialistai sukaupė didelę patirtį, konsultuodami klientus dėl židinių bei krosnelių įrengimo ir butuose. Visgi tokių užklausų pasitaiko vis rečiau dėl užverstų kaminų kanalų senesniuose namuose ir vystomų naujos statybos daugiabučių projektų, kuriuose nėra kaminų. Norint židinio efekto, galima lengvai įsirengti elektrinį židinį, kuris imituoja malkų degimą ir suteikia šilumos.

„Kitas variantas – bioetanoliu kūrenamas atviras židinys, vadinamas biožidiniu. Jam nereikia nei kamino, nei vėliau galvoti apie malkas bei jų sandėliavimą. Tai puikus sprendimas tiems, kurie nori namuose gyvos liepsnos šokio, bet neturi galimybės įsirengti tradicinės židinio kapsulės ar krosnelės. Visgi, visais atvejai reikia apgalvoti, kad kambaryje nebūtų pernelyg karšta ir nesijaustų oro trūkumo“, – teigia specialistė.

Biožidinius galima ir pernešti

Biožidiniai paprastai skirstomi į pastatomus, pakabinamus, įmontuojamus ir stalinius. Kilnojamus biožidinius, esant reikalui, galima perkelti ir į terasą bei taip pagyvinti draugų ar šeimos susirinkimą. Šie produktai skirstomi į užpilamus ir lyg žvakė įkuriamus neautomatinius biožidinius, pusiau automatinius ir visai automatinius biožidinius, kurie įkuriami naudojantis pulteliu, programėle ar gali būti siejami su išmaniųjų namų sistema.

„Jei norisi gyvos liepsnos vaizdo ir suteikti namams jaukumo, biožidinys – puikus sprendimas. Jų dydžių ir stilių įvairovė – didžiulė: unikalūs savo forma, pakabinami, laisvai pastatomi lauke ir viduje, labiausiai minimalistiniai biožidiniai statomi tiesiog ant stalo, o didesnių ilgis gali siekti net kelis metrus“, – teigia „Antakmenė“ atstovė.