Grįžti
  • Matau Kauną žurnalas
  • 2024-04-03
  • 251 peržiūros

Žaliasis Aleksotas: VDU botanikos sodas

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas – neblėstantis Aleksoto žiedas, jau 100 metų puošiantis Kauno miestą. Rožynuose, visus metus žaliuojančioje oranžerijoje ir įvairiose ekspozicijose veši daugiau nei 14700 augalų rūšių, viliojančių lankytojus paskęsti ilguose pasivaikščiojimuose. Todėl nenuostabu, kad jis užima ypatingą vietą kauniečių širdyse.

VDU botanikos sode formuojama, tiriama, saugoma ir kaupiama daugybė egzotiškų ir lietuviškų augalų rūšių. Sodo darbuotojai daug dėmesio skiria ekologijai bei edukacijai – lankytojai čia laukiami kiekvieną dieną. Organizuojamos ekskursijos, renginiai, parodos, mugės ir net teikiamos konsultacijos. Pastaraisiais metais sodas tapo unikalia kultūrine erdve: čia vyksta Užgavėnės, Aleksoto šventė „Augalų žavadienis“, „Kvapų naktis“, įvairūs koncertai ir kūrybinės dirbtuvės. O norintiems gabalėlį botanikos sodo parsinešti į namus, siūloma įsigyti įvairių dekoratyvinių augalų.

VDU botanikos sodas, šiais metais minintis 100 metų jubiliejų, buvo įkurtas Aukštosios Fredos dvaro parko teritorijoje. Dvaras priklausė žymiam 1831 m. sukilimo brigados generolui Juozui Godlevskiui. Jo mylėtas peizažinis parkas buvo nuostabaus grožio. Dvarą puošė išskirtiniai J ir G formos tvenkiniai, simbolizavę šeimininko inicialus. Nors tvenkinių forma jau vos matoma, jie ir dabar teliūskuoja botanikos sodo teritorijoje. Sakoma, kad meną ir muziką mylėjęs dvarininkas laikė visą orkestrą, kurio grojamos muzikos šiltu oru su svečiais klausydavosi iš dvaro balkono žvelgdamas į nuostabaus parko teritoriją.

Visgi, šiais laikais botanikos sode yra ką išvysti net ir šaltuoju metų laiku. VDU botanikos sodo oranžerija – didžiausia Lietuvoje, vien čia žaliuoja virš 1000 augalų rūšių, įrengti vandens telkiniai! Oranžerija išskirta į skyrius, kuriuose galima išvysti augalų kolekcijas, priklausančias skirtingoms klimato zonoms. Lankytojų laukia vėsiųjų paatogrąžių, šiltųjų paatogrąžių, atogrąžų miškų, atogrąžų, drėgnųjų atogrąžų, dykumų ir pusdykumių skyriai. Oranžerijose auga neįtikėtina augalų įvairovė: nuo aukštaūgių palmių ir avokado medžių iki kvapiosios vanilės, japoninio pipiro bei galybės kaktusų. Iš tiesų, botanikos sodo oranžerija suteikia galimybę apkeliauti pasaulį ir trumpam atsidurti toli toli nuo Lietuvos. 

Lietuvos klimatas taip pat siūlo neįtikėtinu grožiu bei svaigiais kvapais pasižyminčius augalus. Bene romantiškiausias ir įspūdingiausias – VDU botanikos sodo rožynas. Tai gausiausia rožių kolekcija Lietuvoje: čia auga daugiau nei 4000 krūmų, kuriuose slepiasi net apie 1500 skirtingų  veislių. Botanikos sodo darbuotojų noras – lankytojams parodyti ne tik dažnai matomų komercinių rožių atstoves, bet ir retai sutinkamus hibridus bei istorines rožių veisles. Jei planuojate paskęsti rožyno grožyje, spalvose ir kvapuose, pirmieji žiedai saulę išvysta gegužės pabaigoje, o žydėjimo pikas pastebimas birželio viduryje – liepos pradžioje.

Botanikos sode rasite ir kitų ne mažiau žavių bei įdomių augalų kolekcijų. Gruntą valančių augalų ekspozicija demonstruoja, kaip toksinais užterštą dirvožemį augalų pagalba galima sugrąžinti į normalią būseną. Sumedėjusių augalų kolekcija siūlo tikrą įvairovę: puošnius rododendrų žiedus, didelę retų klevų kolekciją, B. Galdikas ąžuolų giraitę, magnolijų sodus. VDU botanikos sode galite pamatyti ir vieną unikaliausių ekspozicijų – apynyną, kuris įrodo, kad aludarystei puikiai tinka Lietuvoje užauginti apyniai. Iš tiesų, čia žaliuoja ir dr. Stasio Gudanavičiaus sukurtų paprastojo apynio veislių apyniai: „Fredos taurieji“, „Fredos derlingieji“, „Kauno ankstyvieji“, „Kauno gražieji“ ir „Raudoniai“. Lankytojų laukia ir vaistinių bei prieskoninių augalų, sodo augalų bei retųjų Lietuvos augalų kolekcijos.

Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodas – neįtikėtina įvairove alsuojantis gamtos kampelis Aleksote. Jo turtinga istorija ir žaliuoti nenustojantys augalai kviečia lankytis visus metus ir žada linksmas pramogas bei šventes, kultūrinius renginius, įdomias edukacijas ir, žinoma, puotą akims.