„Naujasis Skansenas“: ilgai laukto etapo startas su rekordine paklausa
Vis daugiau Lietuvos gyventojų kasdieniam susisiekimui renkasi elektromobilius, o tai turi įtakos ir būsto pirkėjų prioritetams. Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ iniciatyva KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto atlikto Tvarumo barometro tyrimo duomenys rodo, kad daugiau nei pusės (57 proc.) didžiųjų šalies miestų gyventojų apsisprendimą įsigyti konkretų būstą lemtų galimybė turėti arba įsirengti elektromobilių įkrovimo stotelę. Beveik penktadalio (17 proc.) respondentų apsisprendimui šis faktorius turėtų labai didelę reikšmę.
Svarstant apie būsto įsigijimą miesto centre vieta automobiliui ar elektromobiliui yra tarp penkių svarbiausių didžiųjų Lietuvos miestų gyventojų kriterijų. Jį išskyrė 38 proc. apklausos dalyvių. Kai ieškoma būsto toliau nuo miesto centro ar rajone, automobilio ir elektromobilio vietos svarba šiek tiek sumažėja, tačiau ir tuomet šis aspektas yra svarbus trečdaliui (34 proc.) apklausos dalyvių.
Tyrimo duomenys rodo, kad, nors beveik pusė (47 proc.) gyventojų keliaudami mieste prioritetą vis dar teikia nuosavam automobiliui su vidaus degimo varikliu, tačiau du iš penkių (41 proc.) jau yra įsigiję elektromobilį arba ketina tai padaryti ateityje.
„Didėjant elektromobilių savininkų ir vairuotojų skaičiui Lietuvoje, pastebime didėjantį elektromobilių įkrovimo stotelių poreikį. Būsto klientams galimybė patogiai prie namų įkrauti savo elektromobilius tampa vis svarbesniu aspektu, kelenčiu NT vertę. Dėl to savo vystomuose naujuose gyvenamųjų namų projektuose pasirūpiname elektromobilių įkrovimo stotelių įrengimu arba sudarome sąlygas jas integruoti ateityje, atsiradus poreikiui“, – sako bendrovės „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas.
Anot K. Vanago, dėmesys elektromobilių infrastruktūrai yra bendrovės indėlis į tvaresnius miestus, kuriuose derinama gyvenimo kokybė ir pagarba aplinkai. Pakankamą elektromobilių įkrovimo stotelių skaičių su tvariu miestu sieja beveik penktadalis (17 proc.) apklausos dalyvių. Dažniausiai šį aspektą išskyrė 31-40 metų amžiaus gyventojai (23 proc.) bei 20-30 metų amžiaus respondentai (22 proc.).
Abiejuose populiariausiuose „YIT Lietuva“ gyvenamųjų namų projektuose – „Naujo Skanseno“ kvartale Vilniuje ir Kaune, dešinėje Neries krantinėje įsikūrusiame, „Piliamiestyje“ – statant daugiabučius įrengiamos antžeminės ir požeminės automobilių stovėjimo aikštelės su elektromobilių įkrovimo stotelėmis arba galimybe jas vėliau įsirengti patiems. Įkrovimo stotelės taip pat tapo ir vienu iš jau užbaigto bei itin didelio pirkėjų dėmesio sostinėje sulaukusio „Matau Vilnių“ projekto privalumų.
Valstybinės įmonės „Regitra“ šių metų sausio 1 d. duomenimis, Lietuvoje iš viso buvo užregistruoti beveik 29 tūkst. M1 (tik keleiviams vežti skirtų) ir N1 (iki 3,5 t masės tiek kroviniams, tiek keleiviams vežti skirtų) kategorijos elektromobilių. Šis skaičius per metus išaugo 11 proc. Didžioji dauguma tokių transporto priemonių įregistruota Vilniaus miesto savivaldybėje.
Tvarumo barometro tyrimas atliktas apklausus 1005 Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos miestų gyventojus, kurių amžius – nuo 20 iki 74 metų. Tyrimą tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ iniciatyva atliko KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų institutas.