GYVENIMAS TEKANČIOS UPĖS RITMU

Apie Piliamiestį

Prie upės, žvelgdamas į kitame krante stovinčia Kauno pilį, kuriasi PILIAMIESTIS. Neatpažįstamai pasikeitusi pakrantė atsiveria gyventojams. Čia jaukūs kiemai su želdynais, saugios vaikų aikštelės besidriekiantys pėsčiųjų ir dviračių takai. Privilegija – gyventi gamtos apsuptyje miesto centre. Vietoje, kur miesto pulsas susipina su gamtos ramybe, o kieme teka upė. Gyventi PILIAMIESTYJE – būti savo miesto dalimi: ilsėtis prie ramiai tekančios Neries ir panorėjus nerti į vos per tiltą esantį Senamiestį. Gyventi taip, kaip visais laikais buvo lemta privilegijuotiems – saugiai, patogiai, apsuptiems grožio.

Daugiau apie projektą:
piliamiestis.lt

Piliamiesčio kvartalo atviro urbanistinio ir architektūrinio projekto konkursas

Konkursą organizuojame kartu su Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriumi.
Piliamiesčio kvartalo (Brastos g. 18, 18a, 20, 20a Kaune) atviro urbanistinio ir architektūrinio projekto konkursui š. m. sausio 17 d. buvo pateikti 5 projektai.

Kviečiame susipažinti su konkurso dalyviais ir balsuoti iki Vasario 3 d. žemiau pateiktoje formoje už labiausiai patikusį projektą.
Iš visų balsavusiųjų loterijos būdu išrinksime laimėtoją, kuriam padovanosime „YIT Lietuva“ įsteigtą prizą. 

Susipažinkime su projektais: 

I.

LUMOS

Urbanizuojama dešiniojo Neries kranto atkarpa tarp Petro Vileišio tilto ir planuojamo Kėdainių tilto. Šiuo metu tai yra viena didžiausių ir labiausiai veidą keičiančių statybos aikštelių Kauno mieste. Suprasdami planuojamos urbanizuoti teritorijos svarbą miestui, išsikėlėme šiuos esminius uždavinius:
• Teritorijos pakrantėje atsirasiantys pastatai turi būti šiuolaikiškos, charakteringos bei ambicingos architektūrinės išraiškos - kvartalo „vizitinė kortelė“.
• Pakrantės, kaip ir bendrai visos planuojamos urbanizuoti teritorijos sprendiniai turi būti darniai integruoti į jau pradėtą formuoti urbanistinį audinį.
• Architektūriniai sprendiniai pasirenkami vertinant Kauno senamiesčio ir projektuojamo kvartalo vizualinį ryšį.
• Urbanizuojamos teritorijos sprendiniai turi būti saviti, socialiai orientuoti, patrauklūs būsimiems kvartalo gyventojams.
• Architektūrinės išraiškos priemonės turi būti racionalios.

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

II.

KONTAKTAS

Projekto devizas - KONTAKTAS - projektu kuriami skirtingo pobūdžio kontaktai:
• Kontaktas tai pagarbus santykis tarp miesto ir būsto.
• Kontaktas su Neries ir Nemuno santaka, upių slėnio panoramomis.
• Kontaktas su Kauno pilimi ir senamiesčiu.
• Kontaktas su jau pastatytu Piliamiesčio kvartalu.

Sukurti kontaktą reiškia, kurti darnią plėtrą, pagal vietos kontekstą: unikalią gamtinę aplinką, senamiesčio artumą, statomus Piliamiesčio namus iš vienos pusės ir, žvelgiant pro projektuojamo būsto langus, puikius miestovaizdžius, panoramas, aukštą gyvenimo kokybę, iš kitos pusės.

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

III.

TULPĖS

Kvartalas yra YIT LIETUVA vystomo projekto „Piliamiestis“ tąsa. Projektiniais sprendiniais stengėmės išlaikyti jau suformuotą ašį į Kauno pilį, atsižvelgti į esamą struktūrą ir papildyti ją mūsų manymu būtinais elementais.

Kauno pilies kompozicinė ašis dalina teritoriją į dvi dalis, atsižvelgiant į tai, išsikėlėme sau pagrindinius urbanistinio planavimo uždavinius ir principus:
• Suplanuoti teritoriją žmogui draugiško mastelio kvartalais, kurie leistų ugdyti gerą kaimynystę, socialiai integruotų kvartalo gyventojus.
• Organizuoti eismą taip, kvartalų viduje nebūtų a/m srauto ir parkavimo vietų.
• Atskirti ir pabrėžti pėsčiųjų alėjas, užtikrinti dviračių maršrutų tęstinumą, atrasti pėsčiųjų pasivaikščiojimui „gyventojų mylios“ trasą.
• Rasti vietas ne tik apželdinimo teritorijoms apsodintoms žole, šilokais ar žemaūgiais krūmokšniais, bet ir suplanuoti vietas pilnaverčių medžių pasodinimui.
• Organizuoti visuomenines bei paslaugų erdves prie kranto linijos ir kvartalo viduje. Užstatymą suskirstėme atskirais kvartalais kiekvienam etapui ar subteritorijai suteikiant savus privalumus.

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

IV.

011235

Konkurso projekto tikslas – rasti aiškią, unikalią idėją, kurios pagrindu būtų sukurtas tvarus, respektuojantis upių santaką ir Senamiestį, įsiliejantis į miestą, išliekamąją vertę turintis ir gyventojams patrauklus Piliamiesčio kvartalas. Piliamiesčio konkursinio projekto urbanistinė ir architektūrinė idėja yra kaip pati santaka – savyje suvienija dvi idėjas („upes“): vandens sūkurio ir upės šlaito.

Sūkurio idėja – sutekant dviem upėms atsiranda vandens sūkuriai. Spiralės (sūkurio) forma išdėstomi pastatai ir formuojami pagrindiniai pėsčiųjų takai.

Upės šlaito idėja – pro Kauną tekančių upių šlaitai miestą puošia žaluma, kvartale pastatai išdėstomi nuo upės aukštėjančia tvarka, projektuojamos želdintos pastatų terasos ir žali stogai, tai yra žalio šlaito įvaizdis

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

V.

KRYPTIS

Urbanistinė – architektūrinė idėja formuojasi planuojamosteritorijos geometrijos pagrindu – kryptingai orientuojant pastatus į pilį ir upę. Buvo siekiama sukurti daugiafunkcinio (gyvenamojo, pramogų ir prekybos) kvartalo projektą “Kryptis”. Siūloma urbanistinė gatvių ir pėsčiųjų takų struktūra kuriama iš trikampių ir rombų formų. Pastatai trikampiuose kvartaluose išsidėstomi kryptingai į upę ir Kauno pilį. Jie tarsi sujudėję, pabirę į krantą. Projektuojant siekta sutalpinti užduoties programą į numatytą teritoriją geografiniame miesto centre, nepažeidžiant santakos slėnio ir senamiesčio vertingųjų savybių. Stengtasi darniai integruoti planuojamą kvartalą į Vilijampolės rajoną.

Parengti bendro naudojimo teritorijos – krantinės ruožo sprendimai, tarp būsimo Kėdainių tilto ir pėsčiųjų tilto į Senamiestį. Numatyta Neries pakrantės vizija – suplanuoti kuo daugiau skirtingų tipų viešųjų erdvių krantinėje.

Projektuojamos 4 skirtingos krantinės erdvės:
• Krantinė parkas;
Krantinė aikštė su kavine;
Krantinė prieplauka jachtoms;
• Apžvalgos aikštelės į pilį ant vandens.

AIŠKINAMASIS RAŠTAS