Bendra informacija
Mūsų savijauta namuose gali priklausyti ne tik nuo interjero detalių ir medžiagų, bet ir pasirinktų spalvų. Pavyzdžiui, viena spalva išdažytos patalpos gali apsupti ramybės jausmu, kita – skatinti aktyvumą ar net nerimą. Tai – spalvų psichologijos galia. Panagrinėkime, kokią įtaką mums daro interjere naudojamos spalvos ir ką jų pasirinkimas sako apie mus pačius.
Interjero dizaineriai sutaria, kad spalvų pasirinkimas planuojant namus yra nepaprastai svarbus – juk tai ne tik estetikos klausimas, bet ir būdas pagerinti gyvenimo kokybę bei atskleisti savo asmenybę. Todėl renkantis interjero dominuosiančias spalvas rekomenduojama galvoti ne tik apie šiuo metu vyraujančias madas, bet ir apie tai, kaip norima jaustis namuose ar skirtingose jų dalyse. Juk vienos spalvos gali pridėti energijos, kitos padėti nusiraminti, trečios – skatinti kūrybiškumą. Dar kitos – naudojamos balanso gyvenime suradimui.
Šiltos spalvos. Raudona, oranžinė ir geltona paprastai asocijuojasi su energingumu ir entuziazmu. Pavyzdžiui, raudona spalva stimuliuoja jaudulį, skatina pokalbius ir net gali didinti apetitą, todėl ji dažnai naudojama restoranuose. Šią spalvą namų interjere paprastai renkasi mėgstantys rizikuoti, aistringi ir lyderio savybių turintys žmonės.
Tuo metu oranžinė skatina kūrybiškumą, o geltona simbolizuoja optimizmą ir džiaugsmą. Todėl šios spalvos dažniau pasirenkamos naudoti patalpose, kuriose vyksta daug veiklos, pavyzdžiui, svetainėms ar valgomojo zonoms. Akcentuoti interjere oranžinę ir geltoną spalvas dažniausiai renkasi energingi ir drąsūs, naujovių nebijantys žmonės.
Šaltos spalvos. Mėlyna, žalia ir violetinė paprastai turi raminantį poveikį. Todėl apsipalaiduoti padedanti mėlyna spalva dažnai naudojama miegamiesiems ir darbo erdvėms, šią spalvą renkasi patikimi, ramūs ir stabilumą mėgstantys asmenys. Žalia spalva paprastai simbolizuoja gamtą, suteikia harmonijos jausmą ir gerina koncentraciją, ją dažniau renkasi į profesinį ir asmenybės augimą orientuoti žmonės.
Tuo metu violetinė spalva tinka unikalaus ir prabangaus interjero norintiems žmonėms, kurie paprastai yra orientuoti į kūrybiškumą ir individualumą. Tiesa, norint interjere panaudoti šias spalvas, būtina atsižvelgti ir į natūralų apšvietimą – jei į patalpą patenka mažai natūralios saulės šviesos, pavyzdžiui, kambariai orientuoti į šiaurinę pusę, šaltų spalvų patariama vengti.
Tamsios spalvos kaip juoda, tamsiai mėlyna ir tamsiai žalia dažnai naudojamos namų interjero akcentams sukurti ir yra derinamos, pavyzdžiui, su neutraliomis spalvomis. Tiesa, tamsios spalvos puikiai tinka ir visų namų interjerui. Visgi, šiuo atveju gali sumažinti erdvės pojūtį, todėl jas geriau naudoti didesniuose butuose ar namuose.
Minėtos spalvos yra ganėtinai panašios ir paprastai suteikia rafinuotumo bei paslaptingumo, jas renkasi eleganciją ir individualumą mėgstantys asmenys. Paprastai jie yra savarankiški, geba priimti drąsius sprendimus, mėgsta kontroliuoti savo gyvenimą ir privatumą.
Neutralios – balta, pilka ir smėlio spalvos yra išties universalios ir dažnai naudojamas kaip pagrindas kuriant visų namų interjerą. Balta spalva suteikia erdvės pojūtį ir simbolizuoja tyrumą, švarą ir paprastumą ją dažnai renkasi aiškumą ir tvarką mėgstantys asmenys, ypač perfekcionistai.
Pilka spalva simbolizuoja nesenstančią subtilią eleganciją ir neutralumą, ją renkasi praktiškumą vertinantys, į konfliktų sprendimą ir emocinį balansą linkę žmonės. Smėlio spalvos tonai suteikia jaukumo ir šilumos jausmą, ją pamėgę ramybę ir harmoniją gyvenime mėgstantys asmenys. Itin svarbu, kad visos šios spalvos puikiai tinka mažoms patalpoms, nes optiškai išplečia namų erdvę